Прозното творештво за деца на Реџеп Мурат Бугарич

Celik, Mahmut and Denkova, Jovanka (2016) Прозното творештво за деца на Реџеп Мурат Бугарич. In: 11. Симпозијум са међународним учешћем: Васпитач у 21. веку, 27-28 March 2015, Aleksinac, Serbia.

[thumbnail of rad-celik-denkova-za rep..pdf]
Preview
Text
rad-celik-denkova-za rep..pdf

Download (839kB) | Preview

Abstract

Во овој труд се разгледува општото творештво на Реџеп Мурат Бугарич. Еден е од ретките писатели на Турската заедница во Република Македонија, кој исклучиво пишува раскази за деца. Познат е и како составувач на антологиски избори, преведувач и учебникар. Меѓутоа, слободно може да се каже дека во неговото творештво расказите за деца заземаат видно место.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 08 Feb 2016 10:32
Last Modified: 08 Feb 2016 10:32
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15368

Actions (login required)

View Item View Item