Социјалниот аспект во творештвото за деца и млади на Јован Стрезовски

Denkova, Jovanka and Celik, Mahmut (2016) Социјалниот аспект во творештвото за деца и млади на Јован Стрезовски. In: 11. Симпозијум са међународним учешћем: Васпитач у 21. веку, 27-28 March 2015, Aleksinac, Serbia.

[thumbnail of Rad-Sokobanja-Denkova-Celik-za rep..pdf]
Preview
Text
Rad-Sokobanja-Denkova-Celik-za rep..pdf

Download (777kB) | Preview

Abstract

Во овој труд се разгледува социјалниот аспект во прозното творештво на македонскиот поет, раскажувач и романсиер за деца и млади Јован Стрезовски. Како причина за страдањата на децата и настаните кои ќе им остават трауми од детството се посочуваат сиромаштијата како главна причина, од која произлегува и нечовештината, скржавоста и поделеноста на луѓето, а во одделни негови дела се осудува кражбата, нетрпеливоста или непријателството како негативна појава меѓу децата.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 08 Feb 2016 10:29
Last Modified: 08 Feb 2016 10:29
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15367

Actions (login required)

View Item View Item