Диетални навики и правилна исхрана кај децата

Jovancevska, Daniela and Panova, Gordana (2015) Диетални навики и правилна исхрана кај децата. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 10 (22). pp. 26-27. ISSN 1857-5994

[thumbnail of gordana 1.pdf]
Preview
Text
gordana 1.pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of 1-ДИЕТАЛНИ НАВИКИ И ПРАВИЛНА ИСХРАНА КАЈ ДЕЦАТА.pdf]
Preview
Text
1-ДИЕТАЛНИ НАВИКИ И ПРАВИЛНА ИСХРАНА КАЈ ДЕЦАТА.pdf

Download (448kB) | Preview

Abstract

Раното детство е најранливиот период во развојниот стадиум на човекот. Во текот на првата година од животот доенчето има интензивен, брз раст и развој и продолжува да расте во наредните години, но со помал интензитет. Заради тоа што брзиот раст е проследен со назначени промени во развојот, составот и функционирањето на органите, необезбедувањето на доволно нутриенти во овој период, може да доведе до несакани ефекти во растот и развојот. Периодот на детството, од 1 до 10-годишна возраст, се карактеризира со промени во интензитетот на растот, телесниот состав и промени во поглед на енергетските и нутритивните потреби, во споредба со доенечкиот период.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 10 Feb 2016 13:49
Last Modified: 10 Feb 2016 13:49
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15305

Actions (login required)

View Item View Item