Аспирин-индуцирана астма – специфична форма на астма

Baldzieva, Sanja and Panova, Gordana and Baldzieva, Anica (2015) Аспирин-индуцирана астма – специфична форма на астма. In: 8th International Congress, Croatian Nurses Society of anesthesia, reanimation, intensive care and transfusion, 23-26 Apr 2015, Sibenik, Croatia. (Unpublished)

[thumbnail of Program-HDMSARIST2015.pdf]
Preview
Text
Program-HDMSARIST2015.pdf

Download (6MB) | Preview
[thumbnail of Sanja B.pdf]
Preview
Text
Sanja B.pdf

Download (408kB) | Preview

Abstract

Терминот АИА-аспирин индуцирана астма е најдобриот опис на агресивното и континуирано воспалување на дишните патишта, комбинирано со егзацербација на астма и ринитис по апликација на аспирин и повеќето нестероидни анти-инфламаторни лекови (NSAIDs). Разбирањето на аспиринската интолеранција од медицинска гледна точка е многу важно во случаи кога пациентот треба да се лекува со некој лек од оваа група, на пример при ревматоиден артритис.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 08 Feb 2016 09:47
Last Modified: 08 Feb 2016 09:47
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15023

Actions (login required)

View Item View Item