Талкањата на Марија Гркова

Denkova, Jovanka (2008) Талкањата на Марија Гркова. Современост, 56 (2). pp. 161-163.

[thumbnail of talkanja_cel.pdf]
Preview
Text
talkanja_cel.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Оваа дебитантска поетска книга на Марија Гркова, насловена како Единаесеттото митарство носи 76 песни кои не се поделени во циклуси, но и покрај тоа, во нив, можат да се издвојат неколку сегменти. Се работи за песни кои откриваат длабок внатрешен живот исполнет со меланхолија, песимизам, окупирани со минливоста, со неповратноста, загубата на драги лица, што е малку необично за една млада личност која допрва зачекорува во животот.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 20 Nov 2012 14:25
Last Modified: 30 Apr 2014 07:54
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1496

Actions (login required)

View Item View Item