Животот сепак е убав

Denkova, Jovanka (2009) Животот сепак е убав. Современост (3). pp. 145-147.

[thumbnail of den potoa.pdf]
Preview
Text
den potoa.pdf

Download (349kB) | Preview

Abstract

Како круцијална идеја која ненаметливо како златна нишка се провлекува низ овој младешки роман за млади е сознанието дека единствено активистичкиот и витален однос кој животот е единствениот начин да се осознае неговата убавина. Воедно, авторот ја застапува идејата дека спортувањето е начинот на кој на младите можат да им се отворат нови, поубави перспективи, да не се оддадат на безделничењето, а најважно од сè, преку спортот им се дава можност да се осознаат себеси, да застанат цврсто пред дилемите кои им ги наметнува животот и никогаш да не се предаваат.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 20 Nov 2012 12:55
Last Modified: 19 Dec 2012 12:24
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1485

Actions (login required)

View Item View Item