Химна на убавината на живеењето

Denkova, Jovanka (2010) Химна на убавината на живеењето. Современост (1).

[thumbnail of __ugd.edu.mk_private_UserFiles_jovanka.denkova_Desktop_Himna na ubavinata na ziveenjeto.pdf] Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_jovanka.denkova_Desktop_Himna na ubavinata na ziveenjeto.pdf - Published Version

Download (328kB)

Abstract

Велат, детските очи можат да гледаат во човековата душа. Како што можат да ја видат завидливоста, злобата, очајот и извештаченоста на луѓето, исто така можат да ја видат и тагата, сочувството, благородноста. Секогаш оптимистички настроена, детската душа го слави животот околу себе и шири светлина, радост, игра.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 20 Nov 2012 13:00
Last Modified: 20 Nov 2012 13:00
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1481

Actions (login required)

View Item View Item