Пеперут - симбол на љубовта

Denkova, Jovanka (2009) Пеперут - симбол на љубовта. Воспитание, 6 (10). pp. 141-144.

[thumbnail of Za Vospitanie-LETACKIOT COVEK PEPERUT.pdf]
Preview
Text
Za Vospitanie-LETACKIOT COVEK PEPERUT.pdf

Download (559kB) | Preview

Abstract

Летачкиот човек Пеперут е младешки роман кој ги отсликува проблемите на младите и она што ги интересира, проблеми и дилеми кои ги мачат, односите родители-деца, односите меѓу самите млади, во и вон училиштето. Тоа е роман-слика за современиот живот на младите во време на модерната технологија, Интернетот, мобилните телефони. Во него се прикажани искушенијата на урбаното живеење, негативните појави, ситниот криминал... Посебна вредност и привлечност на романот претставува младешкиот (тинејџерски) жаргон кој е многу сликовит, интересен и актуелен.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 20 Nov 2012 12:10
Last Modified: 19 Dec 2012 12:27
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1476

Actions (login required)

View Item View Item