Аспекти на социјалната медицина во превенција на наркоманијата

Semovski, Samedin and Janikevik Ivanovska, Danijela (2015) Аспекти на социјалната медицина во превенција на наркоманијата. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 10 (22). pp. 16-17. ISSN 1857-5994

[thumbnail of Мedicus 2015 D.Janicevic.pdf]
Preview
Text
Мedicus 2015 D.Janicevic.pdf - Published Version

Download (973kB) | Preview

Abstract

Нашите сознаниа укажуваат дека одредувањето на ВМА овозможува индирекна процена на опијатната зависност и го предвидува текот и исходот на третманот.Сето ова покажува дека опијатната зависност како дијагноза треба да се сфати сериозно и со самото тоа адекватно да се лекува со цел на понатамошното изградување на здрава индивидуа.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Danijela Janikevik
Date Deposited: 21 Nov 2020 11:04
Last Modified: 21 Nov 2020 11:04
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14452

Actions (login required)

View Item View Item