Злоупотреба на супстанции во спортот

Gorgievski, Borce and Janikevik Ivanovska, Danijela (2014) Злоупотреба на супстанции во спортот. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 9 (21). pp. 29-30. ISSN 1857-5994

[thumbnail of Meducus 2014 danijela.pdf]
Preview
Text
Meducus 2014 danijela.pdf - Published Version

Download (1MB) | Preview

Abstract

Кога зборуваме за злоупотреба на супстанции лекови во спортот дирекно мислиме на допинг. Под допинг подразбираме злоупотрба на супстанции, лекови и методи кои се штетни по здравјето на спортистот и кои имаат способност да ја подобрат неговата натпреварувачка способност пред или за време на натпревар.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Danijela Janikevik
Date Deposited: 21 Nov 2020 11:00
Last Modified: 21 Nov 2020 11:00
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14451

Actions (login required)

View Item View Item