Исхрана на доенчињата и малите деца

Dimitrovska Ivanova, Marija and Zisovska, Elizabeta (2010) Исхрана на доенчињата и малите деца. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 5 (9). p. 19. ISSN 1857-5994

[thumbnail of Dimitrovska M.pdf]
Preview
Text
Dimitrovska M.pdf

Download (83kB) | Preview

Abstract

Глобалната стратегија за исхрана на доенчињата и малите деца е креирана како водич за акција, а се базира на насобрани докази за значењето на првите месеци и години од животот во растот и развојот на децата.

Целите на оваа стратегија се да се подобри исхраната на доенчињата и малите деца, а со тоа и да се унапреди нивниот нутритивен статус, растот, развојот и преживувањето.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Elizabeta Zisovska
Date Deposited: 14 Jul 2015 08:26
Last Modified: 14 Jul 2015 08:26
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13637

Actions (login required)

View Item View Item