Динамичка визуелизација на софтвер

Stojanova, Aleksandra (2014) Динамичка визуелизација на софтвер. Masters thesis, Универзитет „Св Кирил и Методиј“ -Скопје.

[thumbnail of magisterskaAleksandraStojanova.pdf]
Preview
Text
magisterskaAleksandraStojanova.pdf

Download (5MB) | Preview

Abstract

Визуелизацијата игра значајна улога во претставувањето и разбирањето на различни појави и процеси, како во секојдневниот живот, така и во научните кругови, уште многу одамна. Потребата за визуелизација односно сликовито претставување за полесно разбирање на различни појави, била истакнувана од различни филозофи уште пред многу векови. Визуелизацијата ја игра главната улога во употребата на компјутерите во зголемувањто на човековото разбирање. Ова поле од компјутерската наука се нарекува засилување на интелегенцијата (intelligence amplification-IA), што е спротивно на вештачката интелегенција (artificial intelligence-АI), каде целта е зголемувањто на интелегенцијата на компјутерот

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: Natural sciences > Computer and information sciences
Engineering and Technology > Electrical engineering, electronic engineering, information engineering
Divisions: Faculty of Computer Science
Depositing User: Aleksandra Stojanova
Date Deposited: 25 Jun 2015 08:06
Last Modified: 25 Jun 2015 08:06
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13423

Actions (login required)

View Item View Item