Претставка против Одлуката за комунален ред на општина Штип со која се забранува чување кучиња во зграда (2014)

Apasiev, Dimitar (2015) Претставка против Одлуката за комунален ред на општина Штип со која се забранува чување кучиња во зграда (2014). [Dataset]

[thumbnail of Pretstavka i Odluka _Anima Mundi_.pdf]
Preview
Text
Pretstavka i Odluka _Anima Mundi_.pdf

Download (312kB) | Preview

Abstract

Со оваа претставка се оспори чл. 176 од Одлуката за комунален ред на општина Штип (2013), со која се забранува чување кучиња во зграда и чување на кучиња со ќуд на постојано лаење и завивање. Официјален подносител е Здружението за заштита на животни Anima Mundi од Скопје. Уставниот суд во целост ја прифати претставката и со свое Решение поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на овој подзаконски акт, по што - со официјална Одлука бр. 48/2014-0-1 (од 13 мај 2015) мериторно го укина овој контроверзен член.

Item Type: Dataset
Subjects: Social Sciences > Law
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Social Sciences > Other social sciences
Humanities > Philosophy, ethics and religion
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dimitar Apasiev
Date Deposited: 10 Jun 2015 11:49
Last Modified: 10 Jun 2015 11:49
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13255

Actions (login required)

View Item View Item