Дневникот во македонската проза за деца и млади

Denkova, Jovanka and Celik, Mahmut (2014) Дневникот во македонската проза за деца и млади. In: 10. Симпозијум са међународним учешћем, Васпитач у 21 веку, 28-29 March 2014, Sokobanja, Serbia.

[thumbnail of сокобања 2014-Denkova-Celik.pdf]
Preview
Text
сокобања 2014-Denkova-Celik.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Овој труд го истражува прашањето на дневничката проза во современата македонска книжевност за деца и млади. За таа цел, ќе се работи врз текстот на романите „Заборавениот колосек“ од Глигор Поповски, „Дневникот на Ања“ од Димитар Башевски. Се разбира, овде можат да се вклучат и други дела, но останува фактот дека ваквиот тип на нарација не е многу застапен во современата македонска проза за деца и млади.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Jovanka Denkova
Date Deposited: 01 Apr 2015 11:19
Last Modified: 01 Apr 2015 11:19
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12990

Actions (login required)

View Item View Item