Нега и третман и рехабилитација на лица со краниоцеребрални повреди

Zarov, Riste and Panova, Gordana (2014) Нега и третман и рехабилитација на лица со краниоцеребрални повреди. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 9 (21). pp. 23-25. ISSN 1857-5994

[thumbnail of panova.pdf]
Preview
Text
panova.pdf

Download (887kB) | Preview
[thumbnail of НЕГА И ТРЕТМАН И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЛИЦА СО КРАНИОЦЕРЕБРАЛНИ ПОВРЕДИ %282%29.pdf]
Preview
Text
НЕГА И ТРЕТМАН И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЛИЦА СО КРАНИОЦЕРЕБРАЛНИ ПОВРЕДИ %282%29.pdf

Download (417kB) | Preview

Abstract

Повредите на главата претставуваат голем здравствен проблем кој што убива или онеспособува поголем број на луѓе. Мажите се двапати почести жртви на трауматски повреди на главата и се на возраст од 15-35 години. Се проценува дека една четвртина од повредите на главата настануваат кај пациенти кои конзумираат алкохол. Видот и тежината на повредата зависи од тоа каде, како и колку е оштетен мозокот.Краниоцеребралните повреди се опасни по животот на повредениот, затоа е многу важно правилно и навремено да се пружи прва помош и повредениот веднаш да се транспортира во болница. Во тек на транспортот се мониторираат и одржуваат виталните функции.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 05 Feb 2015 11:40
Last Modified: 06 Aug 2015 09:35
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12476

Actions (login required)

View Item View Item