Нарушувања на темпоромандибуларниот зглоб

Papakoca, Kiro and Krstev, Toshe and Dimova, Cena and Nikolovska, Lence and Serafimov, Aleksandar (2014) Нарушувања на темпоромандибуларниот зглоб. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип (21). ISSN 1857-5994

[thumbnail of narusuvanja vo TMZ - Medicus 2014g..pdf]
Preview
Text
narusuvanja vo TMZ - Medicus 2014g..pdf

Download (237kB) | Preview
[thumbnail of medikus TMZ.pdf]
Preview
Text
medikus TMZ.pdf

Download (8MB) | Preview

Abstract

Симптоматологијата на темпоромандибуларните нарушувања се презентира со серија од чести болни состојби, кои го зафаќаат темпоромандибуларниот зглоб (ТМЗ), како и мускулатурата која му припаѓа, а коишто ги контролираат разните движења на долната вилица: зборување, џвакање итн.
Точниот број на лица кои имаат некое вакво нарушување е непознат, но статистички е забележано дека жените погодени од ова заболување се за двапати побројни отколку мажите.
ТМЗ е зглоб помеѓу мандибулата и темпоралната коска, коска која се наоѓа на надворешната страна на черепот. Овој зглоб може да се почувствува со палпација – поставување на прстите пред ушната школка и истовремено изведување на движења на отворање и затворање на устата.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Kiro Papakoca
Date Deposited: 26 Dec 2014 12:43
Last Modified: 30 Oct 2015 09:29
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11809

Actions (login required)

View Item View Item