„Прекрасен нов свет“ - преглед и социофилософска анализa

Jovanov, Jane and Kirova, Snezana (2014) „Прекрасен нов свет“ - преглед и социофилософска анализa. Годишен зборник 2014 - Филолошки факултет, 5 (1). pp. 119-127. ISSN 1857-7059

[thumbnail of Прекрасен нов свет.pdf]
Preview
Text
Прекрасен нов свет.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

Имајќи ја можноста да ги читаме делата на антиутопистите,
ние безброј пати имаме можност да ги толкуваме нивните мисли и нивните
пророчки идеи. Во случајот на Олдос Хаксли, се работи за автор кој во
своето дело „Прекрасен нов свет“ ни претставува една пропадната утопија
чие сиже се развива во иднината. Чудно е тоа колку со секоја година
содржината на ова дело сѐ појасно ни се отвора во нашата секојдневна
реалност. Оваа анализа има за цел да го претстави светот на Олдос
Хаксли и философска анализа на содржината, а останатото е оставено на
мислењето на читателите.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: антиутопија, утопија, технолошки развој, идеален свет, меркантилизам
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Snezana Kirova
Date Deposited: 11 Dec 2014 11:10
Last Modified: 11 Dec 2014 11:10
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11689

Actions (login required)

View Item View Item