Некои аспекти и дилеми кај оданочувањето на удели издадени од инвестицките фондови во Република Македонија

Miseva, Kristina and Andonov, Marko (2013) Некои аспекти и дилеми кај оданочувањето на удели издадени од инвестицките фондови во Република Македонија. In: Зборник на научни трудови: Четврта меѓународна научна конференција, Св. Николе, Република Македонија .

[thumbnail of ZBORNIK 4 - 2013-15-04.pdf]
Preview
Text
ZBORNIK 4 - 2013-15-04.pdf

Download (7MB) | Preview

Abstract

Инвестициските фондови се важна алка во процесот на пазарот на капитал. Тоа се професионално управувани организации, кои иако вложуваат по принципот на диверзификација, сепак не се имуни на ризиците со кои се соочува секој институционален инвеститор на пазарот на капитал

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Law
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Kristina Miseva
Date Deposited: 02 Dec 2014 09:09
Last Modified: 02 Dec 2014 09:09
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11562

Actions (login required)

View Item View Item