Етички став кај пациенти со анемија

Zdravkova, Vaska and Panova, Gordana and Dzidrova, Violeta and Gazepov, Strahil and Nikolovska, Lence and Sumanov, Gorgi (2014) Етички став кај пациенти со анемија. In: First International Conference of Nursing Colleges and Faculties, 30-31 May 2014, Bitola, Macedonia.

[thumbnail of lence.pdf]
Preview
Text
lence.pdf

Download (479kB) | Preview
[thumbnail of ЕТИЧКИ СТАВ КАЈ ПАЦИЕНТИ СО АНЕМИЈА.pdf]
Preview
Text
ЕТИЧКИ СТАВ КАЈ ПАЦИЕНТИ СО АНЕМИЈА.pdf

Download (607kB) | Preview

Abstract

Анемијата е состојба на намалување на бројот на еритроцитите и количината на хемоглобинот во крвта. Причините се различни. Може да се последица на обилно крвавење или оштетување на црниот дроб и слезинката при акумулација на тешки метали, дефицит на витамин Б12 и друго. Се забележува и кај мали деца кој се хранат само со млеко, во кое има дефицит на железо. Симптоми на анемија се: аритмија на срцевата работа и деградација на ткива, како последица на намален транспорт и снабдување со кислород.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lence Nikolovska
Date Deposited: 21 Nov 2014 13:55
Last Modified: 21 Nov 2014 14:42
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11389

Actions (login required)

View Item View Item