Детекција и санација на грешки и пропусти при ендодонтскиот третман

Kovacevska, Ivona (2014) Детекција и санација на грешки и пропусти при ендодонтскиот третман. In: Грешки во секојдневна стоматолошка практика, 08 Nov 2014, Kumanovo, Macedonia.

[thumbnail of flaer kumanovo.jpg]
Preview
Image
flaer kumanovo.jpg

Download (130kB) | Preview
[thumbnail of kumanovo 08.11.2014.pdf]
Preview
Text
kumanovo 08.11.2014.pdf

Download (26MB) | Preview

Abstract

Инсуфициентно дизајниран пристапен кавитет, пропуштени канали, коронарни и канални перфорации, преекстендирани кавитети, фрактура на инструменти, префорсирани полнења, се само дел од пропустите и ненамерните грешки во тек на ендодонтскиот третман за кои ќе стане збор во ова предавање.
Корекција и правилна санација на ваквите несакани инциденти со цел успешна канална терапија во секпјдневната стоматолошка пракса, ќе биде дел од ова предавање.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Ivona Kovacevska
Date Deposited: 19 Nov 2014 13:01
Last Modified: 02 Dec 2014 14:26
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11349

Actions (login required)

View Item View Item