Граѓанскиот сектор како иницијатор и набљудувач во заштитата на човековите права

Ananiev, Jovan (2004) Граѓанскиот сектор како иницијатор и набљудувач во заштитата на човековите права. Граѓански практики (6).

[thumbnail of graganski-praktiki-br.6.pdf] Text
graganski-praktiki-br.6.pdf

Download (1MB)

Abstract

Во трудот се објаснува концептот на човековите права, улогата на невладините организации во заштитата на човековите права, механизмите на заштита, учеството во подготовката на законодавството, контролата на спроведувањето на законите и анимирање на јавноста

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Jovan Ananiev
Date Deposited: 18 Nov 2012 21:23
Last Modified: 15 May 2013 13:45
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/1109

Actions (login required)

View Item View Item