Параметри за мониторинг и ефективна заштита од суша во Република Македонија

Basovski, Goran and Krstev, Boris and Paneva, Elena and Petrovska, Branka (2014) Параметри за мониторинг и ефективна заштита од суша во Република Македонија. Natural Resources and Technologies, 7 (7). pp. 31-38. ISSN 185-6966

[thumbnail of 835-1310-1-PB.pdf]
Preview
Text
835-1310-1-PB.pdf

Download (775kB) | Preview

Abstract

Во овој труд се опишани карактеристиките на сушата како климатски
феномен и параметрите за проценка, следење и ефикасна заштита од суша. Анализирани се индексите на суша и базичниот модел за пресметување на ранливост, како основен параметар за ефикасна заштита од суша.

Item Type: Article
Subjects: Engineering and Technology > Environmental engineering
Divisions: Faculty of Natural and Technical Sciences
Depositing User: Boris Krstev
Date Deposited: 11 Aug 2014 11:03
Last Modified: 11 Aug 2014 11:03
URI: https://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/10560

Actions (login required)

View Item View Item