Јосиф Ковачев - ученик и учител

Cackov, Oliver (2011) Јосиф Ковачев - ученик и учител. Годишен зборник на ИНИСА, 2 (1). pp. 151-153. ISSN 1857-7342

[img] Text
Josif Kovacev.doc

Download (41Kb)
Official URL: http://js.ugd.edu.mk/index.php/INISA/article/view/...

Abstract

Времето во кое живееше и работеше Јосиф Ковачев, родоначалникот на првото Педагошко училиште во Штип, односно во Македонија, беше силно обременето со револуционерни превирања за ослободување од грчкото влијание во црквата и училиштата. Уште како дете добро го запознал тој систем на школување со сите недостатоци што ги содржел, и во него, во тие рани детски години, започнува да се раѓа идејата еден ден кога ќе порасне да успее нешто да промени.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: ученик, учител, Ковачев
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Oliver Cackov
Date Deposited: 28 Mar 2014 12:12
Last Modified: 28 Mar 2014 12:12
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9618

Actions (login required)

View Item View Item