Кореографското творештво на Трајко Прокопиев во ансамблот Танец

Janevski, Vladimir (2012) Кореографското творештво на Трајко Прокопиев во ансамблот Танец. Зборник на трудови, Факултет за музичка уметност, 3 (3). pp. 135-140. ISSN 1857-8659

[img]
Preview
Text
vladimir1.pdf

Download (335Kb) | Preview
Official URL: http://js.ugd.edu.mk/index.php/YFMA/article/view/6...

Abstract

Формирањето на Државниот ансамбл за народни игри и песни Танец е во повоениот период, кога се појавува засилена потреба од национално чувство и идентитет. Во овој повоен период, на поголем дел тогашни млади талентирани музички дејци, им се јавува и потребата за уметничко творештво во Ансамблот за народни игри и песни на Македонија, ТАНЕЦ.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 19 Mar 2014 09:52
Last Modified: 19 Mar 2014 11:17
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9524

Actions (login required)

View Item View Item