Децата и музиката во виртуелната реалност

Ivanova, Dunja (2012) Децата и музиката во виртуелната реалност. Зборник на трудови, Факултет за музичка уметност, 3 (3). pp. 87-94. ISSN 1857-8659

[img]
Preview
Text
dunja.pdf

Download (443Kb) | Preview
Official URL: http://js.ugd.edu.mk/index.php/YFMA/article/view/5...

Abstract

Децата кои се запишуваат во музичките училишта, несомнено е дека на првите часови се соочуваат со бројни недоумици. Тие наместо веднаш да пристапат кон изучување на омилените мелодии, неопходно минуваат низ “препреките“ какви што на пример се нотите во бас клуч, броењето на глас, држењето на телото, контрола на рачниот апарат. Многумина на тој пат се разочаруваат од она што како слика го имале за изучувањето на музиката, па голем број од нив или не забележуваат напредок или во целост се откажуваат од музичкото училиште.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Mirjana Kocaleva
Date Deposited: 19 Mar 2014 09:51
Last Modified: 19 Mar 2014 09:51
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9521

Actions (login required)

View Item View Item