Меморирањето на знаењето во јавниот сектор, основа за ефективноста на организациите

Denkova, Jadranka and Dzamtoska-Zdravkovska, Suzana (2013) Меморирањето на знаењето во јавниот сектор, основа за ефективноста на организациите. In: 1-ва Меѓународна конференцијa „Културна Меморија“, 5-7 Sept 2013, Скопје, Република Македонија.

[img]
Preview
Text
BOOK OF ABSTRACTS_WEB.pdf

Download (872Kb) | Preview

Abstract

Целта на овој труд е да ја прикаже состојбата во јавниот сектор од аспект на однесувањето на државата, организациската култура, грижата за зачувувањето на знаењето во јавниот и државниот сектор. Новото време носи и промени во сите сегменти на општественотот живеење, а за тоа е неопходно прилагодување од страна на највисоките структури на власта, преку организациите до крајниот консумент граѓаните.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Uncontrolled Keywords: меморија, знаење, култура, организација
Subjects: Humanities > Other humanities
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Jadranka Denkova
Date Deposited: 25 Nov 2013 09:31
Last Modified: 23 Dec 2013 13:55
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8180

Actions (login required)

View Item View Item