Како бугарската војска ја „ослободи" Македонија во 1941 и 1944 година

Filov, Kire (2013) Како бугарската војска ја „ослободи" Македонија во 1941 и 1944 година. Macedonian Treasury, Electronic Magazine (11). pp. 14-19. ISSN 1857-8314

[img]
Preview
Text
riznica11.pdf

Download (7Mb) | Preview
Official URL: http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonsk...

Abstract

Дали бугарската војска во април 1941 година беше „ослободител” на Вардарска Македонија, како што прикажуваа тогаш, а и сега, одговорот можеме да го најдеме во документите од бугарските архиви. Имено, во еден доверлив документ од началникот на штабот на бугарската војска, генерал Никола Петков, до командантот на Петтата армија, генерал Никола Михов, се дава наредба за настапување на бугарските војски во Вардарска Македонија. Документот го прикажуваме во целост: „...војската продолжува да ја исполнува досегашната задача на југоисточната граница. Германските војски продолжуваат со дејствата против грчките и англиските војски во Грција. Нашата II армија на 20.IV (1941, н.б.) започнува со окупацијата на Источна Македонија и Тракија.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Kire Filov
Date Deposited: 24 Sep 2013 08:04
Last Modified: 24 Sep 2013 08:04
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7524

Actions (login required)

View Item View Item