Од романтична елеганција до ексцесивна авангарда

Kikiritkova, Maja (2011) Од романтична елеганција до ексцесивна авангарда. [Show/Exhibition]

[img] Text (Од романтична елеганција до ексцесивна авангарда)
1660-od-romanticna-elegancija-do-ekscesivna-avangarda_start=2

Download (81Kb)
Official URL: http://karmakasha.mk/moda/mk-moda/item/1660-od-rom...

Abstract

Во секоја темна ноќ, постои еден еден зрак светлина е реченицата што ја водеше Маја Кикириткова во создавањето на колекцијата Dark Night. За доминантните и самоуверени жени кои под површината се романтични и ранливи, Маја намени црни фустани украсени со патенти и синџир и со нагласени раменици. Нејзиното претставување финиширање со мал перформанс со Коста Качурков и Ана Калачоска, манекенката која е заштитно лице на нејзините колекции.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Maja Kikiritkova
Date Deposited: 16 Sep 2013 12:09
Last Modified: 16 Sep 2013 12:09
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7342

Actions (login required)

View Item View Item