Современи интерпретации на корсетот во високата мода со посебен акцент на корсетот од викторијанскиот период

Kikiritkova, Maja (2010) Современи интерпретации на корсетот во високата мода со посебен акцент на корсетот од викторијанскиот период. Masters thesis, Европски универзитет, Факултет за арт и дизајн.

[img]
Preview
Text
Современи интерпретации на корсетот во високата мода со посебен акцент на корсетот од викторијанскиот период.pdf

Download (389Kb) | Preview

Abstract

Главна цел на истражувањето: Целта на истражувањето е детално пороучување на викторијанскиот костим со посебен акцент на корсетот и современите интерпретации на истиот. Викторијански корсет ( песочен часовник ). Корсетот со тенка половина создава силуета што има облик на тенка половина: широк задник, тесен струк (тенка половина), широк горен дел. Главни резултати и заклучоци од истражувањето: Добивање на специјалистички сознанија поврзани со развојот на корсетот како карактеристичен елемент на историскиот костим со посебен акцент на викторијанскиот, дополнети со критички согледувања за успешните современи интерпретации во високата мода . Во контекст на современите достигнувања со сопствен креативен пристап се дава во прилог на низата современи интерпретации на корсетот во високата мода.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Maja Kikiritkova
Date Deposited: 13 Sep 2013 11:04
Last Modified: 13 Sep 2013 11:04
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7317

Actions (login required)

View Item View Item