Дијагностички “ imaging” методи кај мултипна склероза

Bozinovska, Biljana and Atanasov, Zvonko and Markovski, Milan and Milev, Ivan and Anguseva, Tanja and Mitrev, Zan (2010) Дијагностички “ imaging” методи кај мултипна склероза. .

[img]
Preview
Text
Дијагностички “ imaging” методи кај мултипна склероза.pdf

Download (1243Kb) | Preview

Abstract

Оштетување на миелинската обвивка во одредена зона на мoзокот доведува до појава на различни симптоми Дијагностички методи • - Doopler ултразвучен преглед на вратните вени • - магнетна резонанца на мозок и рбетен столб со интравенски аплициран контраст • - МР венографија • - селективна флебографија

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Bozinovska
Date Deposited: 11 Mar 2013 11:56
Last Modified: 18 Jun 2013 09:47
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5754

Actions (login required)

View Item View Item