Concert of Macedonian Philharmonic "Kirilica" with soloist Vladimir Lazarevski, Vladimir Krstev, Paskal Krapovski & Vanco Stojanovski

Lazarevski, Vladimir (2012) Concert of Macedonian Philharmonic "Kirilica" with soloist Vladimir Lazarevski, Vladimir Krstev, Paskal Krapovski & Vanco Stojanovski. [Performance]

[img]
Preview
Text
Vladimir.Lazarevski.Filharmonija.page.1.pdf

Download (1039Kb) | Preview
Official URL: http://www.filharmonija.mk/

Abstract

Концерт на Македонската филхармонија во рамките на циклусот „Кирилица“ вечерва, со почеток од 20 часот, ќе се одржи во Домот на АРМ Оркестарот ќе го води диригентот Борјан Цанев, а како солисти ќе настапат Владимир Крстев (виолина), Владимир Лазаревски (обоа), Ванчо Стојановски (фагот) и Паскал Краповски (виолончело), кои премиерно ќе ја изведат „Симфонија кончертанте бр. 2“ од чешкиот композитор Бохуслав Мартину. Праизведба ќе има и делото „Увертира оп. 54“ од македонскиот композитор Димитрије Бужаровски, а ќе се изведе и „Пасторалната симфонија“ од музичкиот великан Лудвиг ван Бетовен.Солистите на вечерашниот концерт се учесници и добитници на повеќе меѓународни награди, а членови се на повеќе ансамбли: „Мјузик прогресив квартет“, „Бахус“, квартетот „Бревис“ и други.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Lazarevski
Date Deposited: 24 Dec 2012 14:32
Last Modified: 24 Dec 2012 14:32
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4341

Actions (login required)

View Item View Item