Бугарски сведоштва за обидот на Ванчо Михајлов да ја отцепи Пиринска Македонија од Бугарија

Donski, Aleksandar (2012) Бугарски сведоштва за обидот на Ванчо Михајлов да ја отцепи Пиринска Македонија од Бугарија. Современост, 61 (1). pp. 63-73. ISSN 0038-5972

[img]
Preview
Text
Обидот на Ванчо Михајлов....pdf

Download (145Kb) | Preview

Abstract

Во интерес на просторот овде нема да даваме поширока елаборација  околу  ликот  и  делото  на  Ванчо  Михајлов  и  на  неговата  ВМРО  затоа што сметаме дека добар дел од овие работи се веќе познати. Наместо мал вовед, само ќе укажеме на неколку моменти, кои сметаме дека треба дасе имаат предвид за темата што ја претставуваме.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: UGD Centers and Institutes
Depositing User: Mirjana Kocaleva
Date Deposited: 10 Dec 2012 15:08
Last Modified: 10 Dec 2012 15:08
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3240

Actions (login required)

View Item View Item