Музички работилници за изведба на избрани клавирски дела од Ј. С. Бах

Skarik, Milica (2012) Музички работилници за изведба на избрани клавирски дела од Ј. С. Бах. In: Музички работилници, 22 мај, 23 мај, 30 мај и 1 јуни 2012 , Музичко училиште "Сергеј Михајлов" - Штип, Факултет за музичка уметност - Штип, Музичко училиште "Христо Јуруков" - Кочани, Музичко училиште "Стефан Гајдов" - Велес.

[img]
Preview
Image
Muzicka rabotilnica (1).jpg

Download (2637Kb) | Preview

Abstract

Музичките работилници беа наменети за изведба на избрани клавирски дела од Ј. С. Бах. На работилниците детално се разработи проблематиката на употреба на изданијата Urtext со спецификите во артикулацијата, орнаментиката, динамиката, темпото и пристапот на работа врз полифонија. Посебен осврт се даде на клавирските композиции кои се изучуваат во музичкото образование по пијано како Клавирските тетратки за Ана Магдалена Бах и Вилхелм Фридеман Бах, малите прелудиуми, двогласните инвенции и трогласните синфонии.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Milica Skarik
Date Deposited: 07 Dec 2012 13:06
Last Modified: 07 Dec 2012 13:06
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3180

Actions (login required)

View Item View Item