Пари се бројат колективно

Temelkov, Zoran (2011) Пари се бројат колективно. Бизнис - дневен економски весник (762). pp. 2-3.

[img]
Preview
Image
Parite se brojat kolektivno.TIF

Download (1483Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
Parite se brojat kolektivno.TIF

Download (1469Kb) | Preview
[img] Text
Parite se brojat kolektivno.docx

Download (15Kb)

Abstract

Граѓаните, за време на подигнување или уплата на готовина на шалтерите, мислат дека некој им дише во врат, или дека паралелно со шалтерскиот службеник им ги пребројува парите. Сепак, тоа не е само чуство. Тоа е реалност. Воспоставувањето посебни шалтери за исплати и уплати на поголеми износи, можеби не е идеално решение, меѓутоа, наместо да чекаат клиентите да го сменат размислувањето, потребно е самите банки да најдат начин да ја зголемат дискрецијата во експозитурите и филијалите.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Zoran Temelkov
Date Deposited: 24 Jun 2014 10:48
Last Modified: 25 Sep 2014 09:33
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/2382

Actions (login required)

View Item View Item