Од органски отпад до органски компост

Koleva Gudeva, Liljana and Janev, Dragi (2008) Од органски отпад до органски компост. Manual. AgroBiotika.

[img] Text
Brosura_Kompostiranje.pdf

Download (5Mb)

Abstract

Секојдневно сe повеќе се гушиме во сопствениот отпад Наместо да седиме со скрстени раце и да очекуваме некој друг да ни го реши проблемот, време е да ги ,,засукаме ракавите” и да почнеме да дејствуваме, пред сe со чистење на сметот од сопствениот двор. Нe очекува долг пат кој ќе го почнеме со првиот чекор што ќе го направиме во својата околина, во сопственото домаќинство, така што ќе почнеме да компостираме. Лиценцата за компостирање ѝ припаѓа на природата, но тоа не значи дека и човекот не може да компостира. Напротив, секој од нас може да компостира. Пробајте да компостирате, следејќи ги упатствата што овде ќе ги прочитате. Верувајте, ќе добиете компост.

Item Type: Monograph (Manual)
Subjects: Agricultural Sciences > Agricultural biotechnology
Divisions: Faculty of Agriculture
Depositing User: Liljana Koleva Gudeva
Date Deposited: 31 Oct 2012 23:05
Last Modified: 31 Oct 2012 23:05
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/214

Actions (login required)

View Item View Item