„Пофална песна за Свети Гаврил Епископ Велички Светогорец“

Jankoski, Marjan and Mihajlovski, Angele and Gjorgievska, Elena and Petrev, Sasko and Panov, Zlatko and Kolev, Ile and Naumovski, Stojance (2018) „Пофална песна за Свети Гаврил Епископ Велички Светогорец“. [Audio]

[img]
Preview
Text
Песна за св. Гаврил Велички со невматска нотација.pdf

Download (144Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
Промоција на Песна за Свети Гаврил Велички.pdf

Download (195Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
1.pdf

Download (184Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=s5dUIVOjuCE&t=15s

Abstract

Композицијата „Пофална песна за Свети Гаврил Епископ Велички Светогорец“ е комплетно авторско дело на професорот м-р Марјан Јанкоски. Таа е на пишана за десет изведувачи, нонет (кавал, тамбура, пијано, кларинет, виолина, виола, виолончело, псалт и два придружни вокали). Композицијата е посветена на новиот лесновски и македонски светител, Епископот Гаврил Велички Светогорец. Композицијата е напишана со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион. Вокалната варијанта на песната беше промовирана на 18.12.2018 година, во храмот „Свети Никола“ во Штип. Промотор беше игуменот на Лесновскиот Манастир архимандрит о. Дамаскин. Додека вокално-инструменталната варијанта на истата песна беше официјално промовирана на 12.01.2019 година, денот на кој се празнува Свети Гаврил Епископ Велички Светогорец.

Item Type: Audio
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Marjan Jankoski
Date Deposited: 31 Jan 2019 18:16
Last Modified: 31 Jan 2019 18:16
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21247

Actions (login required)

View Item View Item