ДЛУМ-Годишна изложба 2018

Miloseski, Slobodan (2018) ДЛУМ-Годишна изложба 2018. [Show/Exhibition]

[img]
Preview
Text
Godisna izlozba-katalog.pdf

Download (1901Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Biomorfologija - postavka.pdf

Download (3011Kb) | Preview

Abstract

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во Национална галерија на Македонија, објект Мала станица, на 26.12.2018 година ја одржа својата традиционална Годишна изложба, која е од отворен и ревијален карактер. На изложбата се претставуваат 73 автори-членови на ДЛУМ од цела Македонија. Несомнено дека годишните или ревијалните изложби на македонските ликовни уметници отсекогаш претставува голем културен настан во нашата средина. Затоа тие изложби се значајна состојка од летописот на нашата ликовна уметност. На Годишната изложба во 2018 година учествував со моето дело под наслов „Биоморфологија“, скулптура изработена во комбинирана техника со димензии 250x110x110cm.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Art Academy
Depositing User: Slobodan Miloseski
Date Deposited: 01 Feb 2019 08:12
Last Modified: 01 Feb 2019 08:12
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21218

Actions (login required)

View Item View Item