Планинарењето и велосипедизмот во наставата по историја

Cackov, Oliver (2018) Планинарењето и велосипедизмот во наставата по историја. In: Modern trends of physical education and sports, Sofia, Bulgaria.

[img]
Preview
Text
Велосипедизмот и планинарењето во наставата по историја (2).pdf

Download (157Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
TRUD.pdf

Download (237Kb) | Preview

Abstract

Во наставата по историја се користат голем број објекти,средства,познати места од културното историско минато, кој можат преку некој спортска активност да послужат и да бидат непосреден избор на податоци и информации.Во темата се прикажани конкретни примери од планинарењето и велосипедизмот како спортски дисциплини кој можат да се користат во наставата по историја. Преку овие активности се добиват промени кој поттикнуваат осовременување на наставта, креативност, едукативност,иновативност и развивање на физичките моторни способности.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Oliver Cackov
Date Deposited: 21 Jan 2019 11:48
Last Modified: 21 Jan 2019 11:48
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21100

Actions (login required)

View Item View Item