Музички работилници по пијано на Музичката академија во Монс, Белгија од проф. д-р Милица Шкариќ

Skarik, Milica (2018) Музички работилници по пијано на Музичката академија во Монс, Белгија од проф. д-р Милица Шкариќ. In: Музички работилници по пијано на Музичката академија во Монс, Белгија од проф. д-р Милица Шкариќ, 27-29 April 2018, Academy de Musique Mons, Belgique.

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
Музички работилници Белгија Милица Шкариќ.pdf

Download (84Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
MSkaric.pdf

Download (3596Kb) | Preview

Abstract

Проф. д-р Милица Шкариќ одржа предавање (конференција) и три музички работилници од 27 до 29 април 2018 на Музичката академија во Монс, Белгија. Предавањето на тема "L’Interprétation de l’Urtext de J. S. Bach sur le piano" ја опфати проблематиката на изведбата на музиката за клавишни инструменти од Ј. С. Бах од нејзиниот оригинален текст Urtext. На музичките работилници проф. д-р Милица Шкариќ работеше на пијано интерпретација на композиции од Бах, Шуман, Шопен, Пуланк, Дебиси и Прокофјев со млади пијанисти на дипломски и постдипломски студии од Белгија, Франција, Албанија и Македонија. Предавањето и работилниците Шкариќ ги одржа на француски јазик.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Milica Skarik
Date Deposited: 24 Dec 2018 09:03
Last Modified: 24 Dec 2018 09:03
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21008

Actions (login required)

View Item View Item