Интегрирањето на современи музички дела во едукативниот и методолошки процес за развој на техниката на пијанистот

Trajkova, Nevenka (2018) Интегрирањето на современи музички дела во едукативниот и методолошки процес за развој на техниката на пијанистот. Годишен Зборник - 2017 Музичка Академија УГД, IV (4). pp. 107-116. ISSN 1857-7296

[img]
Preview
Text
pdfresizer.com-pdf-split NENA.pdf

Download (278Kb) | Preview
Official URL: https://e-lib.ugd.edu.mk/resursi/zbornici/muzicko/...

Abstract

Современите композитори имаат конкретна визија, идеја, користат интересни фигури и мелодии со кои влијаат врз слушно-интонациското воспитување на студентот и збогатување на неговото музичко искуство и репертоар. Интересот е насочен и од друг аспект, заради можностите кои ги создаваат овие композитори за педагозите во маркантните технички и пијанистичко-интонациски рамки.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 01 Mar 2018 09:06
Last Modified: 01 Mar 2018 09:06
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19677

Actions (login required)

View Item View Item