Концерт на ансамблот КонТемпора во Штип

Potevska Popivoda, Emilija and Velkovska-Trajanovska, Valentina and Miteva, Zlatka and Gavrilovski, Goce (2017) Концерт на ансамблот КонТемпора во Штип. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
КонТемпора Штип.pdf

Download (24Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
Контемпора - Штип Ема и Наташа.pdf

Download (189Kb) | Preview
Official URL: http://kultura.gov.mk/index.php/odnosi-so-javnost/...

Abstract

На 20 декември (среда) во Концертната сала на Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, со почеток во 16.00 часот се одржа концерт на Ансамблот за современа музика „КонТемпора“. На концертот премиерно се изведоа повеќе дела кои се наградени на конкурсите на Министерство за култура за новосоздадени дела во изминатите неколку години. На програмата беа изведени соло песните на композиторите Горан Начевски, Вулнет Таири, Маријана Јаневска, Гоце Гавриловски, Никола Коларовски и дело за соло флејта на Љубомир Бранѓолица. Ансамблот „КонТемпора“ за оваа прилика настапи со гости соло пеачи и во состав: Наташа Миха – сопран, Горан Начевски - баритон, Златка Митева – флејта, Драган Младеноски – труба, Кристина Светиева и Емилија Потевска-Попивода - пијано. Концертот е поддржан од Министерството за култура на Р Македонија.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Emilija Potevska
Date Deposited: 22 Jan 2018 08:42
Last Modified: 22 Jan 2018 08:42
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18983

Actions (login required)

View Item View Item