Универзалноста на Климентовото дело – неизгаслива светлина за сесловенските народи

Cackov, Oliver (2017) Универзалноста на Климентовото дело – неизгаслива светлина за сесловенските народи. Meѓународна научна конференција Климентовото дело. pp. 103-107. ISSN 978-608-244-404-8

[img]
Preview
Text
ЗБОРНИК-КЛИМЕНТОВОТО ДЕЛО.pdf

Download (3532Kb) | Preview

Abstract

Насловот на темата не е случаен, туку, напротив, многу спонтаn, може да се каже и единствен, затоа што и наследството што го оставил Климент е единствено од таков вид. Она што го оставил Климент за идните генерации во себе содржи, исто така, неодминливост и универзалност. Климент на овие простори ги поставил темелите на сесловенската писменост и духо. Целта на овој труд е да се одбележи Климент како словенски и како македонски писател, поет, беседник, просветител и преведувач

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Oliver Cackov
Date Deposited: 12 Jun 2017 09:15
Last Modified: 12 Jun 2017 09:15
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17842

Actions (login required)

View Item View Item