Концерт на дуо Grazioso во Лараче, Мароко

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina (2017) Концерт на дуо Grazioso во Лараче, Мароко. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
18361540_10212285157501513_892876196_n.pdf

Download (120Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
18449796_10212321627093230_564289588_n.pdf

Download (88Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
18765721_1935758329783202_2974867590280696455_n.pdf

Download (101Kb) | Preview
Official URL: http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=123899

Abstract

Третиот концерт од циклусот целовечерни концерти на дуо Грациозо д-р Невенка Дуковска (пијано) и м-р Кристина Палија (сопран) се одржа на 30.април 2017 година во Лараче, Мароко. Ова беше одлична прилика за промоција на современата македонска музика. Проектот е подржан од Министерство за култура на Р.Македонија. Настапите беа во рамките на Фестивалот „ENTRERRITMOS“ кој се одржа по четврти пат, од 26 април до 3 мај 2017 година, во северниот дел на Мароко. Паралелно со музичките и уметничките изведби на кои настапија преку 200 учесници од цел свет, фестивалот организираше работилници, семинари и тематски состаноци на кои беа разгледувани современи прашања во врска со материјалните и нематеријалните наследства, животната средина и човековите права. Филозофијата на фестивалот е да се посвети внимание на одржливиот развој на социјалната работа, како и промоцијата на паралелната дипломатија, која игра улога во комуникацијата со народите на земјата и промовирањето на цивилизацијата и историјата на Мароко.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 20 Jun 2017 13:39
Last Modified: 20 Jun 2017 13:39
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17794

Actions (login required)

View Item View Item