Модна ревија на тема: „Геометриските форми во модата"

Despot, Katerina and Risteski, Sanja (2012) Модна ревија на тема: „Геометриските форми во модата". [Show/Exhibition]

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
геометриски форми постер.pdf

Download (61Kb) | Preview
Official URL: https://www.ugd.edu.mk/index.php/mk/ugd/vesti/456-...

Abstract

Модната ревија на тема "Геометриските форми во модата" беше инспирирана од геометриските форми. Секој од студентите беше инспириран од одредена геометриска форма, а нивната инспирација беше преточена во современ модел на облека. Заедно студентите создадоа една цела колекција на модели инспирирани од бесконечноста на кругот, амбициозноста и растот кој го симболизира триаголникот и тн. Богатата палета на бои меѓу кои доминираше црната боја беа застапени во оваа колекција. Украсите и рачно изработениот накит од копчиња, волница, траки и тн. беа исто така дел од модните додатоци кои ги носеа студентите на ова модно излагање.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Sanja Spasova
Date Deposited: 21 Feb 2017 15:05
Last Modified: 29 Mar 2018 11:47
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17491

Actions (login required)

View Item View Item