Целовечерен концерт по повод јубилејот „1100 години од упокојувањето на „Свети Клилмент Охридски“

Jankoski, Marjan and Mihajlovski, Angele and Kolev, Ile and Petrev, Sasko and Djorgievska, Elena and Panov, Zlatko and Naumovski, Stojance (2016) Целовечерен концерт по повод јубилејот „1100 години од упокојувањето на „Свети Клилмент Охридски“. [Performance]

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
PROGRAMA ..pdf

Download (71Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
15369947_1642582049373173_493168719984527685_o.pdf

Download (132Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
15338708_1642582062706505_3310510645221157051_n.pdf

Download (51Kb) | Preview
Official URL: http://www.nuubgdst.mk/index.php?start=5

Abstract

Концертот се одржа во храмот „Свети Климент Охридски“ во Штип на Свечената Академија посветена по повод одржувањето на јубилејот „1100 години од упокојувањето на свети Клемент Охридски. Генерален покровител на манифестацијата беше претседателот на Република Македонија г-нот Ѓорге Иванов. Слово за свети Климент одржа и неговото високопреосвештенство владиката Брегалнички г-н Иларион, а свое обраќање имаше и градоначалникот на општина Штип прим. д-р Илчо Захариев. Музичкиот состав „Портал“ се претстави со избрани дела со духовна тематика на авторот Марјан Јанкоски кои се дел од редовната програма на овој состав.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Marjan Jankoski
Date Deposited: 13 Feb 2017 11:28
Last Modified: 13 Feb 2017 11:28
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17331

Actions (login required)

View Item View Item