Концерт на традиционална музика на „Светиниколско културно лето 2106“

Angelov, Goranco (2016) Концерт на традиционална музика на „Светиниколско културно лето 2106“. [Video] (Unpublished)

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
Плаката Концерт Св. Николе.pdf

Download (3217Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=FWs6qBDi18o

Abstract

Концертот се одржа во рамките на манифестацијата „Топол културен бран“ На концертот учествуваа студентите по традиционални инструменти от Катедрата за Етнокореологија при Музичката академија во класата на доц. м-р Горанчо Ангелов. Гостин на гајда беше младиот Александар Ангелов од Штип, ученик во основното музичко училиште ДМУЦ- Сегеј Михајлов - Штип. Многубројната публика имаше монжност да проследи вокални и инструментални напеви од постарата музичка традиција. Концертот се одржа на 27 јули 2016 год. на градскиот плоштад во Свети Николе.

Item Type: Video
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Goranco Angelov
Date Deposited: 14 Feb 2017 12:57
Last Modified: 14 Feb 2017 12:57
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17297

Actions (login required)

View Item View Item