Дуо „Грациозо“ д-р Невенка Дуковска и м-р Кристина Палија добитници на признание „8 ноември“ од општина Штип и настап на свечената седница

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina (2016) Дуо „Грациозо“ д-р Невенка Дуковска и м-р Кристина Палија добитници на признание „8 ноември“ од општина Штип и настап на свечената седница. [Performance]

[img]
Preview
Text
Binder1.pdf

Download (581Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=cTOSgWm79xA

Abstract

Штип традиционално и годинава го одбележа Денот на ослободувањето-8 Ноември со повеќе свечености. На свечената седница на Советот на општина Штип беа доделени наградите и признанијата на личности и фирми кои дале особен придонес за градот Штип. Меѓу добитниците признание им припадна и на уметниците од дуото „Грациозо“ кое е составено од пијано д-р Невенка Дуковска и сопран м-р Кристина Палија. Тие свој придонес дадоа и со нивен настап на свечената седница, по повод ослободувањето на град Штип. Во програмата беа вклучени композиции од македонски автори (Зографски, Скаловски, Прокопиев), химната и за крај популарната „О sole mio“.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 27 Jan 2017 13:42
Last Modified: 27 Jan 2017 13:42
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17057

Actions (login required)

View Item View Item