Целовечерен концерт и изведба во живо на музичкиот проект „Радост моја, Христос Воскресе!“ од авторот Марјан Јанкоски на Македонската телевизија (МТВ1)

Jankoski, Marjan and Mihajlovski, Angele and Petrev, Sasko and Kolev, Ile and Glorgievska, Elena and Panov, Zlatko and Naumovski, Stojance (2016) Целовечерен концерт и изведба во живо на музичкиот проект „Радост моја, Христос Воскресе!“ од авторот Марјан Јанкоски на Македонската телевизија (МТВ1). [Performance]

[img]
Preview
Image
PROGRAMA za TV muz proekt RADOST MOJA, HRISTOS VOSKRESE.JPG

Download (82Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=rXkmvF5kj1c

Abstract

Делото „Радост моја, Христос Воскресе!“ од авторот Марјан Јанкоски беше изведено во живо на МТВ1 во чест на големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден. Делото беше благословено да се емитува од страна архиепископот и свештенството на МПЦ-ОА. Учесници: Музички состав „Портал“: Марјан Јанкоски - кавал, Ангеле Михајловски - пијано, Сашко Петрев - тамбура, Иле Колев - кларинет, Елена Владимирова - виолина, вокал, Златко Панов - виола, Стојанче Наумовски - виолончело Стојан Иванов - ударни инструменти Катерина Станчева - вокал Ѓакон Димитар Арсовски - наратор Црковно-византискиот хор „Хармосини“ Режисер на целиот проект: Љупчо Стојановски

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Marjan Jankoski
Date Deposited: 28 Sep 2016 07:02
Last Modified: 28 Sep 2016 07:02
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16322

Actions (login required)

View Item View Item