Целовечерен концерт на студентите по традиционални инструменти во класата на доц. м-р Горанчо Ангелов во рамките на „Штипско културно лето“ 2015

Angelov, Goranco (2015) Целовечерен концерт на студентите по традиционални инструменти во класата на доц. м-р Горанчо Ангелов во рамките на „Штипско културно лето“ 2015. [Video] (Unpublished)

[img] Video
Godisen koncert 2015 STIPSKO KULTURNO LETO.mp4

Download (53Mb)
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
20150623_194646.pdf

Download (2247Kb) | Preview

Abstract

На концертот беа исполнети бројни вокални и инструментални мелодии. Воведната езгија (слободна изведба) од неколку кавали предизвика посебни овации кај присутната публика. На концертот се слушнаа традиционалните музички инструменти гајда, кавал, тамбура, тапан како и неколку песни во испонение на студентките Теодора Горгиева Иванка Спасова и Валентина Пецанова кои го негуваат традиционалното пеење негувано од памтивека.

Item Type: Video
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Goranco Angelov
Date Deposited: 27 Jan 2016 12:46
Last Modified: 27 Jan 2016 12:46
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15098

Actions (login required)

View Item View Item