Димитар Масевски - 50 години композиторска и продуцентска работа

Zelenkovska Leshkova, Stefanija (2015) Димитар Масевски - 50 години композиторска и продуцентска работа. Muzika, 21. pp. 63-79. ISSN 1409-6579

[img]
Preview
Text
muzika 21.pdf

Download (13Mb) | Preview
[img]
Preview
Text
Portret DMasevski.pdf

Download (1120Kb) | Preview
Official URL: http://www.sokom.mk

Abstract

Директниот повод за овој текст беше одбележувањето на оедесетгодипнината од изведбата на првата забавна песна на компоизотрот Димитар Масевски - Масе (1937-2015).Сепак, виситнската причина на нашето претставување на Масевски, кое го реализиравме преку некулкуте интервјуа со авторот во текот на 2006та, е неговиот петдецениски активен, богат и сестран музички пат тесно поврзан со популарната воклна музика во Македоија

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Stefanija Leskova Zelenkovska
Date Deposited: 25 Nov 2015 08:38
Last Modified: 25 Nov 2015 08:38
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14338

Actions (login required)

View Item View Item